top of page
Szukaj

Spacerem ku zdrowiu – pięć powodów, dla których terapia w ruchu jest dobrym wyborem

Coraz więcej badań potwierdza, że kontakt z naturą działa jak naturalne "lekarstwo" na stres i przygnębienie. Walk & Talk to forma spotkania, która odbywa się podczas spaceru na zewnątrz, zamiast w tradycyjnym gabinecie. Terapia lub Konsultacje tego typu łączą elementy psychoterapii poznawczo-behawioralnej z aktywnością na świeżym powietrzu. Ale po co nam taka forma w ogóle?


1. Aktywacja endorfin i poprawa nastroju dzięki terapii na trasie


Spacer w spokojnym tempie stymuluje wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin), co pomaga szybciej „rozluźnić” umysł i otworzyć się na rozmowę. To przekłada się na poprawę nastroju, a nawet większą kreatywność, wynikające m. in. ze zmieniającego się otoczenia. Wyobraź sobie przyjemnie chłodną ścieżkę w lesie, gdzie przebija jasne słoneczne światło między koronami drzew, a za chwilę zobaczysz polanę złotą od zboża, prowadzącą do małej kawiarenki... Brzmi jak dobry początek dnia, prawda? A w międzyczasie rozmawiasz z kimś, kto naprawdę słucha i Ci towarzyszy.


2. Lepsze radzenie sobie ze stresem - psychoterapia w plenerze


Regularne sesje na zewnątrz przyczyniają się do zmniejszenia poziomu kortyzolu (hormonu stresu), co przekłada się na większe poczucie spokoju. Dzięki uwalnianiu endorfin w trakcie umiarkowanego wysiłku fizycznego, redukujemy stres i lęk. Dodatkowo, jeśli mierzymy się z fobią, "nerwicą natręctw" czy innym rodzajem lęku, możemy stopniowo przyzwyczajać ogranizm do zaadaptowania się, by lęk opadł. Takie spotkania zawsze ustalamy i omawiamy wcześniej dla komfortu i bezpieczeństwa! :)


widok na drzewa z dołu i niebo

3. Uważność i „odnowienie uwagi” w trakcie rozmowy w naturze


Zmiana otoczenia pozwala oderwać się od bodźców biurowych, uczelnianych czy domowych, sprzyjając głębszej koncentracji na własnych potrzebach. Zwalniamy, obserwujemy otaczającą nas naturę i odrywamy się od rutyny. Rozmowa w takich warunkach pomaga spojrzeć na problemy z dystansem. Odświeżamy umysł zatapiając się w zieleni i zupełnie innych, leśnych bodźcach, co sprawia, że mamy spokojniejsze otoczenie na przetwarzanie poznawcze. Psychologowie Stephen i Rachel Kaplan nazwali ten proces teorią przywracania uwagi - kontakt z naturą odświeża nasze umysłowe zasoby po wyczerpującym pobycie w miejskim zgiełku. Wyróżnili oni cztery etapy przywracania uwagi: najpierw oczyszczenie myśli, potem regenerację uwagi poprzez odprężenie, następnie łagodne skupienie się na otoczeniu jak podczas medytacji, a na końcu pełną refleksję i odnowę, która przywraca wewnętrzną równowagę i jasność celów.


4. Terapia w ruchu na ułatwienie rozpoczęcia rozmowy


Wspólne doświadczenie spaceru buduje większe zaufanie i autentyczność w relacji, co przyspiesza proces otwarcia się na rozmowę. Będąc razem na szlaku spacerowym, możemy lepiej zorientować się w bieżącym doświadczeniu i zakotwiczać proponowane przez specjalistę techniki i strategie radzenia sobie. Ponieważ spacerujemy obok siebie, ogranicza to intensywność bezpośredniego kontaktu wzrokowego i tworzy bardziej swobodną atmosferę. Nie oznacza to, że zmienia się charakter spotkania - specjalista nadal skupia się na kliencie, nie doradza i zachowuje swoje prywatne informacje dla siebie - a sprzyja to wyciszeniu i skupieniu na dzieleniu się przemyśleniami klienta. Dodatkowo, otoczenie natury łagodzi napięcie, redukuje stres i pozwala skoncentrować się na rozmówcy, a nie na własnych obawach.


5. Holistyczne podejście do zdrowia


Walk & Talk działa zarówno na ciało, jak i umysł – lepsza kondycja fizyczna sprzyja zdrowszym nawykom i utrzymaniu efektów emocjonalnych dłużej. Metoda taka jak terapia w ruchu łączy spacer na świeżym powietrzu z konsultacją psychologiczną, co wspiera zarówno zdrowie psychiczne, jak i kondycję fizyczną poprzez stymulację układu krążenia i oddechowego. Ruch podczas spaceru zwiększa wydzielanie endorfin, poprawia krążenie i przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego. Po pewnym czasie możemy zauważyć korzyści zdrowotne, m.in. lepszą kondycję sercowo-naczyniową i spadek napięcia mięśniowego. Jednocześnie kontakt z naturą działa kojąco na układ nerwowy, redukując poziom stresu i wspomagając równowagę emocjonalną.


Podsumowanie


"Walk & Talk" (czyli Terapia na trasie czy Psychoterapia w plenerze albo Rozmowy w naturze) to nowoczesna, holistyczna forma terapii, która łączy korzyści psychologiczne i fizyczne, zwiększa efektywność spotkań oraz pozwala na głębsze przeżycie konsultacji psychologicznej. Badania pokazują, że spacer (także w ramach Walk & Talk) łączy elementy terapii z ruchem na świeżym powietrzu i przywracaniem uwagi, redukując stres oraz poprawiając nastrój. Można dzięki temu wykorzystać środowisko naturalne w terapii i profilaktyce zaburzeń psychicznych, w konsultacjach psychologicznych a także w coachingu. Endorfiny uwalniane podczas spaceru łagodzą objawy lęku i przygnębienia, a otoczenie natury sprzyja uważności i kreatywności. Dzięki temu forma ta oferuje holistyczne wsparcie zarówno dla ciała, jak i umysłu, tworząc bezpieczną przestrzeń do otwarcia się i pogłębionej refleksji.


Bibliografia


Gawrych, M. (2022). Natura a Zdrowie Psychiczne. Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Knose, A., & Fuller, K. (2023, August 25). Walk & talk therapy: Uses, benefits & how to start. ChoosingTherapy.com. https://www.choosingtherapy.com/walk-and-talk-therapy/

Simonienko, K. (2021). Terapia Lasem w badaniach i praktyce. Wydawnictwo Naukowe Silva Rerum.

Taylor, S. (2022, June 4). Contact with nature as therapy. Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/us/blog/out-the-darkness/202206/contact-nature-therapy



Comments


bottom of page